Jak zostać konferansjerem? To pytanie słyszałem już wielokrotnie. Cieszę się, że zainteresowanie tym zawodem rośnie. Nie jest to praca łatwa, wymaga czasu i cierpliwości, by dojść do perfekcji. Niemniej, kiedy już zdobędziesz pierwsze doświadczenia sceniczne, zbudujesz swoją markę i zaczniesz podchodzić do pracy w pełni profesjonalnie, to gwarantuje, że przeżyjesz wspaniałą przygodę!
Pamiętajmy o tym, że wybór konferansjera to kluczowa decyzja, która ma znaczący wpływ na sukces każdego wydarzenia. Na prowadzącym ciąży spora odpowiedzialność! Wie to każdy event manager.
Ale jak zacząć? Jak sprawdzić czy to na pewno praca dla Was? I jak rozwinąć skrzydła? O tym opowiem w tym wpisie.
Kim jest konferansjer?
O tym kim jest konferansjer i jakie są jego zadania pisałem już w innym wpisie. Tutaj przypomnę tylko kilka podstawowych informacji. Konferansjer to osoba odpowiedzialna za prowadzenie różnych wydarzeń, takich jak konferencje, spotkania firmowe, jubileusze czy eventy kulturalne. Jego głównym zadaniem jest dbanie o przebieg wydarzenia, informowanie uczestników o kolejnych punktach programu oraz tworzenie odpowiedniej atmosfery. Prowadzący spina całość, nadaje imprezie kształt i najczęściej pracuje w oparciu o przygotowany wcześniej scenariusz. To wszystko o czym napisałem, to absolutna podstawa, oczywiście wszystko zależy od rodzaju imprezy, jak i oczekiwań organizatora. Po więcej szczegółów, odsyłam Was do wpisu.
Wystąpienia publiczne to nie wszystko!
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak zostać konferansjerem, opowiem trochę o specyfice tej pracy. Na pewno pracę prowadzącego eventy kojarzymy przede wszystkim z koniecznością publicznych wystąpień. I to prawda, konferansjer pracuje na scenie. Jest to zdecydowanie praca, którą wiąże się z ekspozycją społeczną. Publiczność będzie nas obserwować, czasami na żywo, czasami zdalnie. Profesjonalny prowadzący powinien w związku z tym cechować się doskonałymi umiejętnościami oratorskimi, takimi jak dykcja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego z publicznością czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. To absolutna podstawa. Musimy potrafić i lubić mówić do ludzi.
Ale wystąpienia publiczne, to nie wszystko.
Dobry konferansjer przygotowuje się do pracy na scenie. Profesjonalne prowadzenie imprez będzie wymagać od nas wcześniejszego researchu. Dobry prowadzący potrafi znaleźć potrzebne mu informacje, wie o co pytać. W tej pracy bywamy więc niekiedy dziennikarzem czy researcherem. Rzetelne przygotowanie pozwoli nam chociażby improwizować w sytuacjach niespodziewanych. A taka umiejętność to skarb!
Konferansjer powinien również potrafić pracować ze scenariuszem – nie tylko samodzielnie go konstruować bądź modyfikować pod własne potrzeby, ale również proponować ciekawe rozwiązania sceniczne, dzieląc się doświadczeniem w pracy na scenie.
Profesjonalista zna również podstawowe mechanizmy psychologiczne rządzące publicznością i różne socjotechniki. Potrafi je wykorzystywać, oczywiście nie po to, by manipulować, ale po to, by o wszystkich zadbać i budować dobrą atmosferę imprezy.
Konferansjerzy i konferansjerki powinni umieć ożywić imprezę. By wykonywać ten zawód musimy mieć do siebie zdrowy dystans, potrafić żartować, błyskawicznie ripostować i wyczuwać granice dobrego smaku. Prowadzący traktuje scenę jako narzędzie do wywoływania emocji, w związku z tym dobrze, by był osobą przyciągającą, charyzmatyczną.
Czasami praca ta wymaga od nas wyjścia poza utarte schematy. Zdarza się, że na scenie potrzeba wodzireja, animatora lub spikera czy prezentera. Każde nasze sceniczne doświadczenie, jakie zdobędziemy w toku naszej kariery, będzie istotne i pomocne. A jeżeli mamy na swoim koncie doświadczenie medialne, to już naprawdę sporo. Praca przed kamerą, w napiętej atmosferze i z presją czasu, może nas wiele nauczyć.
Pamiętajmy również, że zawód ten wymaga podróży na różnych dystansach. Musimy się na to otworzyć, ponieważ inaczej mocno zawęzimy sobie grupę potencjalnych klientów. Jest to również często praca wieczorno-nocna, możemy znikać z domu nawet na kilka dni.
Jak zostać konferansjerem?
Jak zostać konferansjerem? Czy może chodzi o odpowiedni kierunek studiów? Nie! Nie jest konieczne posiadanie konkretnego wykształcenia, aby zostać konferansjerem. Choć z pewnością niektóre kierunki studiów czy różnego rodzaju szkolenia i kursy mogą pomóc nam wykonywać ten zawód. Ja jestem dyplomowanym psychologiem i pedagogiem, ukończyłem również kurs trenerski. Te doświadczenia pomagają mi w rozumieniu praw rządzących publicznością, jak i ułatwiają znajdowanie wspólnego języka z dziećmi.
Niemniej, jeżeli tylko lubisz występować publicznie i czujesz scenę – rodzaj wykształcenia nie ma znaczenia.
Najtrudniejsze jest znalezienie pierwszych zleceń. To oczywiste – brak nam doświadczenia, nie mamy pomysłów, jak zacząć. Dobrym rozwiązaniem na początek jest próba zatrudnienia się na pokrewnym stanowisku, gdzieś gdzie będziemy mieli okazję występować, mówić do ludzi, prowadzić warsztaty, prezentacje. W ten sposób zdobędziemy pierwsze doświadczenia, które będziemy mogli zawrzeć w swoim portfolio.
Nie obawiajmy się również stworzenia swojego miejsca w sieci, gdzie się przedstawimy, zaprezentujemy ofertę i ogłosimy wszystkim – jestem konferansjerem! Nawet jeżeli brak nam doświadczenia, postarajmy się opisać swoje mocne strony i wrzucić kilka dobrych zdjęć. Myślmy o tym, co nas wyróżnia, a co może przydać się w pracy na scenie. Opiszmy konkretne doświadczenia, szukajmy oryginalności.
Cechy dobrego konferansjera obejmują przede wszystkim umiejętności interpersonalne, takie jak komunikatywność, empatia i asertywność, ale również dobrą dykcję i odpowiednią sceniczną prezencję. Warto te umiejętności ćwiczyć! Już od samego początku. Jest wiele książek, filmów i kursów, które mogą nam w tym pomóc.
Własna marka i portfolio – zacznij od razu!
To ważne, by już od początku budować swoją markę i portfolio. Kiedy zaczynamy naszą pracę w roli konferansjera, z pewnością nie możemy odrzucić żadnej możliwości rozwijania umiejętności. Każde zlecenie jest na wagę złota, każde się liczy. Warto zbierać opinie, referencje, opisywać i gromadzić poprowadzone imprezy. Ten wysiłek zaowocuje w przyszłości!
Jako początkujący prowadzący warto, byśmy dzielili się efektami naszej pracy w social mediach. Jeżeli myślisz o pracy na scenie, to z pewnością jesteś osobą pewną siebie i umiesz się dobrze zaprezentować. Wykorzystaj to! Niech inni usłyszą czym się zajmujesz, i że mogą zgłosić się do ciebie po pomoc w poprowadzeniu ich imprezy.
Napisz również do swoich znajomych z informacją, że prowadzisz taką działalność. Najlepiej wtedy, kiedy stworzysz już swoją stronę (www lub na portalu społecznościowym), by mieć ich gdzie odsyłać. Uwierz mi, że wiele konferansjerskich zleceń zdobyłem pocztą “pantoflową”.
W pracy konferansjera bardzo ważne jest również budowanie dobrych relacji z klientami. To dla nich pracujesz, to oni będą mogli w przyszłości polecić twoje usługi, to oni wystawią tobie dobre referencje i opinie. Jeżeli udało ci się nawiązać współpracę z agencją eventową – tym lepiej! Dbaj o dobry kontakt z twoimi zleceniodawcami! Zawsze podziękuj za współpracę, napisz maila z krótkim podsumowaniem eventu z twojej perspektywy, nie zostawiaj niczego bez odpowiedzi. Dobry prowadzący buduje relacje i więzi również poza sceną.
Pamiętaj również o tym, że punktualność jest oznaką profesjonalizmu konferansjera. Z pewnością chcesz budować obraz siebie, jako profesjonalisty. Szanuj więc osoby, z którymi współpracujesz. Dobry prowadzący zawsze przygotowuje się do pracy na scenie, nigdy nie lekceważ wagi tego, co robisz przed występem. Służ pomocą, proponuj sceniczne rozwiązania, ale i słuchaj. To ważne.
Bądź proaktywny
Jako konferansjer musisz być proaktywny. Spróbuj prowadzić bloga, social media w temacie wystąpień publicznych, zaproponować swoje usługi kilku agencjom, zanim się do Ciebie odezwą, być aktywnym na grupach eventowych, rozdawać wizytówki zainteresowanym (chyba, że na danym evencie, marketingowo ogranicza cię umowa).
Kreatywność w tym zawodzie to podstawa!
Pozostań sobą!
Profesjonalne prowadzenie imprez z pewnością wymaga doświadczenia i ćwiczenia różnych umiejętności, jednak najlepsi konferansjerzy mają “to coś”. Tym czymś, jest najczęściej Twoja niepowtarzalna osobowość sceniczna. Na scenie postaraj się pozostać sobą, w ten sposób będziesz naturalny i swobodny. Oczywiście nie chodzi o to, by puszczać wszelkie hamulce, ale o to, by wykorzystywać swoje mocne strony, poszukać swojej nietuzinkowej ekspresji. Pamiętaj, że to charyzma sceniczna jest kluczową cechą dobrego konferansjera.
Jak zostać konferansjerem? Zadanie na pewno nie jet łatwe, ale jeżeli odnajdziesz w sobie wystarczająco dużo determinacji – z pewnością ci się uda! Powodzenia!
Zobacz, jak porwać tłum na licytacji charytatywnej: https://mikolajbasinski.pl/blog/konferansjer-na-licytacji-charytatywnej-jak-robic-to-dobrze/
Sprawdź wizytówkę Google: https://g.page/KonferansjerMikolajBasinski/review?gm
Mikołaj Basiński
Konferansjer, Animator, Quizmaster – od 10 lat prowadzę eventy i imprezy różnego rodzaju. Moje psychologiczne, trenerskie i pedagogiczne wykształcenie pozwala mi zgłębiać fascynujący świat wystąpień publicznych jeszcze efektywniej i docierać do ciekawych wniosków, którymi chętnie dzielę się, ale i wykorzystuję w mojej pracy scenicznej.
Zapraszam do współpracy!
663 341 909
konferansir@gmail.com